Sla navigatie over
afbeelding

CROW zet samen met gebruikers de standaard voor het opslaan en gebruiken van contractdata!

23 februari 2017

Thema UAV en RAW

Ad van Leest, hoofd kenniscluster Aanbesteden en Contracteren, blogt over samenwerking en verbinding teneinde slim contractdata op te slaan en te gebruiken.

In de digitalisering van het werkproces omtrent contracten opstellen zijn er diverse mogelijkheden om contractdata te verzamelen, op te slaan en op te roepen in contracten. Tijdens de beurs Infratech heb ik weer eens van bezoekers gehoord wat hen bezig houdt, waar ze mee zitten en waar ze op zitten te wachten. En het mooie is dat we daar vanuit CROW op kunnen inhaken. 


Slim samenwerken

Als het beursthema ‘slim verbinden’ al niet duidelijk was, zijn er ook mensen die er ‘slim samenwerken’ van maken. Wie wil dat niet? Partijen realiseren immers samen een (infra)bouwwerk. En ze willen geen gedoe eromheen, ze willen hun kostbare tijd steken in het realiseren, of dat nu gaat om ontwerpen, bouwen, beheren of onderhouden. Het is niet efficiënt als iedereen zelf het wiel gaat uitvinden; het is duidelijk voor iedereen als je weet waar je op moet aansluiten. CROW zorgt voor duidelijkheid, geeft richting en zet de standaard voor de sector in het toepassen van RAW-data in moderne contracten. 


Invulling geven aan de digitaliseringsslag

Dit jaar sprak ik meerdere organisaties (individueel of als branchevertegenwoordiger) die aangeven dat de digitaliseringsslag bij de uitvoering van contracten, kwaliteitsborging en verificaties in de praktijk wel heel erg hard gaat en dat partijen zoekende zijn hoe ze hier invulling aan moeten geven. Wat ze in ieder geval willen voorkomen is dat iedereen het wiel opnieuw gaat uitvinden of dat wielen niet blijken te passen. En ze zeggen letterlijk “Het is de hoogste tijd voor uniformeren op het gebied van uitvragen, contracten, eisen en verificatiemethoden! Daar is CROW toch voor?”. Laat de sessie die we als CROW organiseerden de titel hebben ’Samen op weg naar een nieuwe standaard voor alle contractvormen’. Daarin heb ik verteld over de koers die CROW ingeslagen is, wat onze ambitie (eindpunt) is, hoe we daar willen komen en hoe ver we al zijn. En ook vanuit de praktijk hebben andere organisaties verteld wat ze nu al doen met CROW-data.


Gemak

CROW is al een aantal jaren geleden begonnen om de RAW-data geschikt te maken om in moderne contracten toe te passen, de eisen te koppelen aan verificatiemethoden en alles toekomstbestendig op te slaan in een ‘state-of-the-art’ open database, gebaseerd op de laatste inzichten en afgestemd op de recentste (inter)nationale standaarden. Die data is nog lang niet compleet wat CROW betreft en wij willen er samen met de sector specifieke data voor het ontwerpen, beheren en onderhouden aan toevoegen. De database is ook nog lang niet gevuld, en sectorpartijen kunnen er gebruik van maken om hun eigen contractdata er bij op te slaan. Alle contractdata die een organisatie wil gebruiken in één database op één centrale plek, met daarin de datasets vanuit verschillende hoeken bij elkaar gezet en slim verbonden. Is dat niet makkelijk? 

Dit betekent voor de gebruikers van moderne (hybride en geïntegreerde) contracten dat ze makkelijk gebruik kunnen maken van eisen, teksten en specificaties die voor een belangrijk deel afkomstig zijn uit de wel bekende RAW-systematiek. En ook dat ze daarbij eigen of toekomstige data kunnen gebruiken.


Overzicht

Een mooi toekomstbeeld? Ja dat is zeker zo, maar ook al voor een deel realiteit. De gezamenlijke provincies hebben in 2015 het uniforme provinciale contractmodel voor geïntegreerde contracten aan CROW in beheer gegeven. En dat is inclusief de contractdata voor vraagspecificaties. Individuele provincies die nog eigen data willen inbrengen, kunnen die eveneens bij CROW opslaan. Zoals de provincie Utrecht heeft gedaan. Zij verwijzen hun adviesbureaus naar de centrale plek bij CROW en hebben daar geen omkijken meer naar. CROW kan samen met de provincies beoordelen of deze data geschikt is voor breder gebruik door alle provincies en andere opdrachtgevers.
De adviesbureaus die deze werkwijze voorstaan zijn enthousiast, zien het gemak en het overzicht wat het hen biedt en concentreren zich op hun eigenlijke werk: briljante oplossingen bedenken voor het werkelijke probleem van de realisatie van een (infra)bouwwerk.


Automatisering van het werkproces

Andere praktijkcase: de gemeente Eindhoven heeft in het kader van de kwaliteitsborging van projecten het werkproces daarvan geautomatiseerd. Eisen in RAW-bestekken zijn gekoppeld aan verificatiemethoden, en op het werk worden met slimme apps snel en relatief eenvoudig de bevindingen van de opzichter doorgegeven aan het kantoor, zodat de aannemer snel herstelwerkzaamheden kan uitvoeren of snel zijn rekening betaald krijgt. Namelijk binnen 6 dagen! Een combinatie van gebruik van CROW-contractdata, automatisering van het werkproces en slimme apps: de kennis wordt op straat gebruikt en kwaliteitsborgen wordt weer leuk! En daar gaat het om, we zijn ook maar gewoon mensen. Eindhoven heeft dit ‘wiel uitgevonden’, maar het kan en mag door elke andere organisatie gebruikt worden.


De puzzel wordt gelegd

Ligt het aan mij of komen nu werkelijk de puzzelstukken bij elkaar? In dat geval moeten we samen aan de slag om die puzzel te leggen. Organisaties met ideeën over gebruik van contractdata, of die daar zelfs al een verzameling van hebben aangelegd, mogen zich melden bij CROW zodat we samen kunnen kijken of deze breder in de sector bruikbaar zijn. U kunt met mij of een van mijn collega’s bij CROW contact opnemen: www.crow.nl/contracteren. Daar helpen we elkaar en de sector mee.  

Komende tijd hoort u van ons hoe ver de puzzel al gelegd is, en over 2 jaar wéér op de InfraTech. Voor meer informatie bekijkt u de presentatie van de sessie ‘Samen op weg naar een nieuwe standaard voor alle contractvormen’ op de Infratech 2017.

Ad van Leest
Hoofd kenniscluster Aanbesteden en Contracteren

Delen via