Sla navigatie over

Het inschrijfproces voor onze cursussen is gewijzigd. Lees meer over de veranderingen

Water, wandelpad en parkeren in de stad

Verslag webinar Basiskenmerken klimaatbestendig (weg)ontwerp

9 juli 2026

Thema Wegontwerp en weginrichting

Hoe ontwerp je wegen die niet alleen verkeersveilig, maar ook bestand zijn tegen de gevolgen van klimaatverandering? Die vraag stond centraal tijdens het webinar Klimaatbestendig (weg)ontwerp van CROW op 18 juni.

Marijn Veraart van CROW en Ronald Loeve van de Hogeschool van Amsterdam presenteerden tijdens het webinar de eerste resultaten van het project waarin wordt onderzocht hoe klimaatadaptatie kan worden geïntegreerd in de ASVV. De nadruk lag daarbij op drie belangrijke thema's: wateroverlast, hitte en droogte. Aan de hand van nieuwe functionele eisen en klimaatbestendige basiskenmerken lichtten de sprekers toe hoe je deze thema's kunt vertalen naar concrete keuzes in het (weg)ontwerp.

Met praktijkvoorbeelden van erftoegangswegen en gebiedsontsluitingswegen lieten Veraart en Loeve zien hoe maatregelen als waterberging, infiltratie, vergroening, schaduw en het beperken van verharding kunnen bijdragen aan een toekomstbestendige openbare ruimte. Daarbij benadrukten zij dat klimaatbestendig ontwerpen vraagt om een integrale aanpak. Het gaat daarbij niet alleen om de weg, maar ook om de omgeving en de samenhang binnen een gebied.

Ook was er volop ruimte voor vragen en discussie. Aan bod kwamen onderwerpen als de beperkte ruimte in bestaande binnensteden, de combinatie van klimaatadaptatie met toegankelijkheid en verkeersveiligheid en de afweging tussen verschillende klimaatthema's.

Het project bevindt zich momenteel in de eerste fase. In de komende periode worden de voorgestelde uitgangspunten verder uitgewerkt tot praktische ontwerprichtlijnen die uiteindelijk een plek krijgen binnen de ASVV. Daarmee zet CROW samen met het werkveld een belangrijke stap richting een klimaatbestendige inrichting van de openbare ruimte.

Bekijk hieronder de registratie van het webinar.

U kunt deze inhoud niet zien vanwege de cookievoorkeuren.

Delen via